Märklin/Trix Lufthansa Express

Forum for alle spørgsmål om modeljernbaner i alle skalaer. Her kan du debattere og stille spørgsmål om emner, der ikke finder plads i de andre fora.
Besvar
Søren
Lokomotivfører
Indlæg: 5467
Tilmeldt: 30 jul 2011, 08:36
Digital: Ja
Scale: H0 - 2-rail
Skinnesystem: Flex
Geografisk sted: Malling
Kontakt:

Märklin/Trix Lufthansa Express

Indlæg af Søren »

Hejsa

For de som er interesseret i tysk jernbanehistorie, vil det måske interessere at Märklin/Trix udgiver Lufthansa Express i form af VT 403 "Donald Duck" her i efteråret. Modellen er tilgængelig for Insider-medlemmer og medlemmer af Trix-klubben.

Her er nogle nærbilleder af proto-modellen. Modellen har lys, lyd og alt det sædvanlige. Trix modellen har DCC og mfx. Märklin modellen har mfx+. Trix varenummer #22379 og Märklin varenummer #37779.
Stemningsbillede
Stemningsbillede
VT 403 kørte som Lufthansa Express fra 1982 til 1993, hvor det var endegyldigt slut for togtypen.
Borde med lys i lamperne
Borde med lys i lamperne
Der er lys i bordene i restauranten. Lysene styres af et lille kredsløb der med jævne mellemrum sørger for at tænde og slukke tilfældige lamper, så det ser ud som om der er liv i vognen.
Front 2
Front 2
Front
Front
Vognsættet består af fire vogne.
Vognsættet
Vognsættet

Med venlig hilsen
Søren

2-skinne med CS3 Plus, tysk forbillede IV, V og VI | https://railway.zone/

Besvar