Hjælp til layout af station
Hej!
Efter at have brugt lang tid på at få min skyggebanegård bygget (og ikke mindst trukket kabler), er tiden nu kommet til den sjove del, og der kunne jeg godt bruge noget feedback fra nogle erfarne byggere.
Min skyggebanegård ser således ud (der findes også et billede i tråden viewtopic.php?t=4962):
Den er lavet med C-skinner og slutter med en overgang til K-skinner, som jeg har tænkt mig at benytte på resten af banen. Fra skyggebanegården går en rampe op (som jeg også har bygget):
og den skal så lede ind til det synlige lag, som er det, jeg gerne vil have idéer til. Lad os gemme dette for en stund og se, hvad der sker på den anden side:
Min inspiration kommer fra et Brima-layout (https://www.modellanlagenbau.de/anlage-315-2/#more-5989). Banen fortsætter op og forsvinder ind i et bjerg, hvor der er endnu en lille skyggebanegård.
Det store spørgsmål er, hvad der skal være mellem rampen og bjerget. Indtil videre er jeg nået hertil:
men nu er jeg gået i stå. De lilla skinner markerer begyndelsen til en tilslutning til et andet bord, som jeg planlægger at lave i fremtiden, hvor jeg primært vil fokusere på gods og rangering. Det bliver nok en containerterminal og en lille "branch station", men det er ikke relevant her.
Mit spørgsmål består af to dele:
1) Virker stations-layoutet overhovedet fornuftigt?
2) Hvordan skal jeg fylde områderne over og under stationen ud?
Jeg planlægger at køre primært epoke IV og muligvis noget epoke III. Brima har en drejeskive, men det er jeg ikke så vild med. Jeg tænker, at man måske kunne lave en form for lokomotivværksted uden drejeskive på den øvre del?
Brimas layout på den nedre del synes jeg er lidt spøjst. Jeg tænker, at jeg måske på en meningsfuld måde kunne klemme noget industri ind, men men jeg er helt på bar bund med hensyn til, hvor meget det skal fylde, og hvordan et skinneforløb i så fald skulle være. Det skal jo også være, så det er både let og interessant at køre på.
Jeg er selvfølgelig opmærksom på, at man også skal passe på med ikke for alt i verden at klemme skinner ind overalt, men jeg synes, det bliver lidt for meget landskab og alt for lidt jernbane, hvis jeg kun holder mig til stationen.
Ethvert indspark er meget velkomment, og jeg skal nok følge op i tråden med alle de valg, jeg ender med at træffe.
Mange tak!