Styring af skyggebanegård (igen igen)
Hej.
Ved godt at det er blevet et godt gennemtærsket emne, men det er lige som om at jeg bare ikke kan komme videre med min bane og alt det sjove, før at jeg har fået min underliggende skyggebanegård til at virke. Jeg har læst en masse indlæg her samt læst tyske artikler / set Youtube videoer, udfordringen for mig er blot at alle er beskrevet med de moderne centralstationer.
Mit setup er Märklin 6021 styrenenhed, 6043 Memory + keyboard , S88, K83, K84, kontaktskinne med K-Skinner.. Og Nej, jeg kommer ikke stil at skifte til CS3, da jeg er ovenud lykkelig med det gamle system, hvor jeg har rigeligt med reserveenheder, hvis noget skulle lide en naturlig død på grund af alderdom.
Det skal siges, at jeg sagens kan finde ud af at få et sporskifte til at skifte, med Memory, S88/K83.
Det hele skal ende med at jeg får 2 x 8 ensrettede spor, hvor jeg jeg forventer at et tog stopper, og når et spor er besat, bliver et sporskifte skiftet til næste ledige spor. Det skal i øvrigt kunne håndtere styrevognstog, med slæbesko i hver togende.
Jeg håber at en venlig sjæl vil bøje i neon for mig, hvor jeg skal sætte kontaktskinne, isolere stykket start / slut, samt hvor strømtilførsel til det "isolerede stykke" skal være.