Fejlstrøm fra 60041 netdel
Er det bare mig, der lidt overfølsom, eller oplever andre også at Märklins netdel (hos mig 60041) giver et meget svag stød, når man berører skinnerne? Ikke noget som jeg tror er den mindste farligt, men det gør dog at jeg per refleks flyttet fingrene, hvilket ikke er så hensigtsmæssigt, hvis man lige skal rette en detalje.
På min CS2 har jeg anvendt en strømforsyning fra en kasseret laptop, som er tilsluttet en jordet stikkontakt, og den giver ikke problemer.
Men da jeg anskaffede min CS3, tænkte jeg at det bedste var at bruge en original Märklin strømforsyning, og anskaffede derfor en 60041.
Jeg overvejer nu en af følgende løsninger:
Indsætte en skilletrafo mellem lysnettet og 60041.
Bruge en laptop strømforsyning som ved min CS2. Det kræver blot at jeg lodder et andet stik på, men det har jeg jo prøvet til min CS2
Eller blot leve med det. Jeg mener at have læst fra Märklin, at det er helt normalt og ufarligt.
Har andre oplevet det samme, og har i gjort noget ved det?