Side 1 af 1
Lokomotivfører i Peru
: 07 jul 2012, 12:00
af Søren
DR har en udsendelse online:
http://www.dr.dk/TV/se/farligt-job/farl ... i-peru-6-6
Det handler om en engelsk lokomotivfører, der skal prøve kræfter med en af verdens farligste jernbaner, som går gennem Andesbjergene i Peru. :-)
Re: Lokomotivfører i Peru
: 07 jul 2012, 13:37
af Skovsøekspressen
Det er en rigtig spændende udsendelse, imponerende med den indsats på banen. Oversætteren begår den meget klassiske fejl hele tiden at kalde lokomotivføreren for togføreren.
Mvh
Claus
Re: Lokomotivfører i Peru
: 07 jul 2012, 13:38
af Søren
Skovsøekspressen skrev:Det er en rigtig spændende udsendelse, imponerende med den indsats på banen. Oversætteren begår den meget klassiske fejl hele tiden at kalde lokomotivføreren for togføreren.
Ja, det bemærkede jeg godt. Artiklen gør heldigvis ikke.
De har nogle helt konkrete udfordringer med, at få toget op ad bjerget. Jeg synes ideen med zig-zag spor er rigtig god. Det har jeg aldrig set før.
Jeg synes det er et utrolig smukt landskab, men jeg er glad for, at jeg ikke skal skabe en dagligdag der.