Side 1 af 1

Udgange på M84

: 04 nov 2019, 03:24
af BaneOle
Hej eksperter,

Min første M84 er på vej. Skal bruges sammen med MS2 til blokdrift.
Jeg har læst brugsanvisning og set YouTube-video på tysk.
Jeg forstår simpelthen ikke hvad de tre udgange pr relæ er til?
Jeg skal kun bruge een, til den røde ledning, som går til det isolerede skinnestykke, som dernæst kan tændes og slukkes af kontaktskinner, eller på MS2.
På YouTube videoen sætter han en rød ledning i både udgang 2 og 3?

Så, hvorfor 2 røde ledninger i?

Håber at mit spørgsmål var forståeligt, jeg er nybegynder :-)

Mvh

Ole

Re: Udgange på M84

: 04 nov 2019, 05:54
af moppe
Hej Ole

Har du et link til den video?
Så kan vi måske se, hvorfor.....

Klaus

Re: Udgange på M84

: 04 nov 2019, 10:03
af Søren
Udgangene pr port på m84 består af et output til enten den røde udgang eller den grønne udgang.

Den midterste er strøm ind. Det er her banestrømmen kommer ind og lukkes ud gennem enten den røde eller den grønne, afhængig af relæets position.

Hvis det er instruktionsvideoen fra ham tyskeren (på den hvide baggrund), så monterer han korrekt nok kun ledninger i inputtet og i det grønne output.

Det røde output skal ikke monteres. Det giver ikke mening, da vi skal tænke signal: Rød = stop = ingen strøm.

Re: Udgange på M84

: 04 nov 2019, 18:02
af BaneOle
Hej Søren,

Ah, ok, tak.
jeg troede at den sprøjtede “bahnstrom” ud af portene automatisk. Men jeg skal altså se på hver af de 4 udgange som et konventionelt relæ. Så hvis jeg skal bruge dem til blokdrift så sløjfer jeg bare en bahnstrom til hver af de 4 midterudgange?

Mvh

Ole

Re: Udgange på M84

: 04 nov 2019, 18:20
af moppe
Hvis der var skinnespænding ud af relækontakterne, ville man ikke kunne bruge dekoderen til andet end at styre blokke.

Som det er nu, kan man også styre vekselstrømsmotorer som eksempelvis Faller vind og vandmøller, eller jævnspænding, som eksempelvis LED belysning.

Klaus

Re: Udgange på M84

: 04 nov 2019, 19:08
af BaneOle
Jeps,

Jeg er helt med på det, man kan i princippet stikke hvad som helst i de to porte.
Og nu forstår jeg hvorfor der skal tomledninger i :-)

Re: Udgange på M84

: 04 nov 2019, 21:26
af BaneOle
Tak Søren,

Jeps, jeg har forstået det nu. Min plan er iøvrigt at bruge viessmann bremsemoduler, så jeg håber at min bahnstrom output “bare” skal til skinnen, via viessmann modulet?

/Ole