Side 1 af 1
Fleischmann H0 skala upphör!
: 03 mar 2018, 08:38
af Anders63
Läste i marklin-users.net att Fleischmann H0 skala ska upphöras vid slutet av året!!
Bara N skala ska fortsätta att tillverkas.
Roco har till och med dragit licens tillbaka från Märklin att tillverka drejeskive som är en kopia från efter Fleischmanns egen.
Enligt Märklins hemsidan har drejeskive slutat att tillverkas.
Troligen har marknaden blivit för svår för Fleischmann så att kunderna har tappat intressen för Fleischmann.
Trots att Fleischmann erbjuder kunder för 2 och 3 räls modeller...
Re: Fleischmann H0 skala upphör!
: 03 mar 2018, 09:28
af moppe
At Fleischmann udgår som H0 mærke har stort set intet at sige. De nyeste modeller er alligevel stort set bygget ud fra Rocos konstruktionsprincipper, hvoraf nogen af dem fik tilsat Fleischmanns "gammeldagstendenser" (eksempelvis holdt de fast i 6-polede dekoderstik, hvilket er fuldstændigt omsonst i 2018).
For mig at se, er der kun et tvivlspørgsmål, nemlig skinnesystemet. Dert tror jeg ikke overlever som Roco, for det første er det ikke særligt udbredt, for det andet har Roco i dag allerede 3 skinnesystemrt at vedligeholde.
Klaus
Re: Fleischmann H0 skala upphör!
: 03 mar 2018, 10:05
af gmmz
fremo folket kommer så til at skulle bestille A -koblinger i stor stil
da A-koblingen 6511 er den der bruges på mange køretøjer..
Re: Fleischmann H0 skala upphör!
: 03 mar 2018, 10:08
af moppe
Mon ikke bare den og profi koblingen kommer i en pose med et andet navn udenpå?
Hvis de ikke gør, er det fordi der er blevet solgt for lidt og produktionen ikke er rentabel.
Klaus
Re: Fleischmann H0 skala upphör!
: 03 mar 2018, 10:24
af esben2009
I bund og grund er det vel bare en tilpasning af en presset Roco forretning som trimmes til at blive solgt.
Re: Fleischmann H0 skala upphör!
: 03 mar 2018, 13:15
af moppe
Som jeg ser det, udfører de det de snakkede om, da de overtog Fleischmann.
Klaus
Re: Fleischmann H0 skala upphör!
: 03 mar 2018, 15:15
af bygger01
Mon ikke der var et stort lager, og det er lettere at sælge til rimelige priser i ongoing produktionsselskab ......