Side 1 af 2

Min arbejdsdag

: 09 jul 2015, 20:02
af Pjock
Lidt billeder fra min arbejdsdage. Ved ik om det er noget der har interesse men prøver at lægge lidt billeder op. Det første billede er vores Lastbil som kan køre på skinner. Derefter en smuk "moden" MY'er fra Padborg Kombiterminal. Så en lækker maskine fra Tyskland som er lejet ind til at suge skærver op og til sidst vores dejligt kørestrømstrolje. :)

Hov kom vist i den forkerte kategori, skulle nok have været over i den rigtige jernbane. Beklager. :mrgreen:

Re: Min arbejdsdag

: 09 jul 2015, 21:53
af gmmz
dejlig med hverdagsbilleder fra dagligdagen
jeg fotograferede Lastbilen tilbage i 2012
og lagt op i den her tråd:
http://baneforum.dk/viewtopic.php?f=7&t ... 2762#p2762

Re: Min arbejdsdag

: 09 jul 2015, 22:33
af Søren
Hejsa!

Super med billeder fra hverdagen! Er det fra arbejdet med det nye spor syd på? Det ligner det i hvert fald. :-)

Re: Min arbejdsdag

: 10 jul 2015, 10:43
af Pjock
Billedet med vores kørestrøms trolje er fra padborg hvor vi skulle udbygge kørestrømsanlæget til at gå et stykke ind på kombi terminalen. Det var der jeg faldt over den ældre dame i MYeren.

Støvsugeren er taget ude ved lillebælts broen på jylland siden hvor de har haft/har et kæmpe anlægs projekt igang.

Re: Min arbejdsdag

: 10 jul 2015, 10:45
af Pjock
Faldt over denne søde lille maskine på vores stræksnings eftersyn. Har ingen ide om hva den hedder.

Re: Min arbejdsdag

: 10 jul 2015, 11:13
af gmmz
Det er en Köf 282, som Railion overtog fra DSB,
som nu DB Schenker ejer og har malet om sammen med MK 621

Re: Min arbejdsdag

: 10 jul 2015, 19:00
af Pjock
Lidt flere billeder af Trolje 434 og div andre vogne fra Rødekro station. Er lidt sjovt at se hvordan man kan sætte en "alm" dør i en gammel togvogn :idea:

Re: Min arbejdsdag

: 11 jul 2015, 16:40
af magnusmyggen
Tak for billederne

Re: Min arbejdsdag

: 12 jul 2015, 19:47
af Pjock
Var et smut i Bramming igår Lørdag og være SR2'er og faldt over disse vogne, er synd de fine Carlsberg vogne har fået lov at forfalde. :shock:

Re: Min arbejdsdag

: 12 jul 2015, 21:04
af Søren
Pjock skrev:Var et smut i Bramming igår Lørdag og være SR2'er
Hvad er SR2'er?