Side 1 af 1
Opdatering til Märklin CS2 - Marts 2015
: 18 mar 2015, 21:49
af Søren
Hejsa
I dag er udkommet en ny opdatering til Märklin CS2. Den tilføjer som udgangspunkt flere lokomotivikoner, primært til LGB.
Der var opdateringer til Evergreen (ikoner), samt en opdatering til noget af det interne software. Det er ikke specificeret nærmere hvad det er. Det har muligvis noget at gøre med de nye DCC/MFX signaler, men det er ren og skær spekulation. Rygter siger, at signalerne holdes tilbage pga. en manglende rettelse til CS2.
Signalerne er i øvrigt udskudt til Q2.
Opdateringen kan hentes ved at slutte din CS2 til internettet.
Re: Opdatering til Märklin CS2 - Marts 2015
: 21 mar 2015, 08:24
af talbert
Hej Søren,
Kom denne opdatering også og sagde til dig at der skulle en USB Stick med noget LGB opdatering på, for at lave opdatering ?
Re: Opdatering til Märklin CS2 - Marts 2015
: 21 mar 2015, 10:11
af Søren
@talbert
Nej, den opdaterede blot. Jeg opdaterede via nettet. Hvordan lød beskeden helt præcis? Lagde du mærke til det?
Re: Opdatering til Märklin CS2 - Marts 2015
: 21 mar 2015, 18:05
af talbert
Hej Søren,
Det så sådan ud på min CS2 under opdatering. Ved ikke lige hvorfor billedet kommer ind på hovedet.
Re: Opdatering til Märklin CS2 - Marts 2015
: 21 mar 2015, 21:07
af Søren
Der sidder vel ikke tilfældigvis en USB-stick i din CS2? Hvis der gør, kan det være den prøver at læse fra den.
Re: Opdatering til Märklin CS2 - Marts 2015
: 21 mar 2015, 21:16
af talbert
Hej Søren,
Nej det gjorde der ikke. Du ikke denne besked ?
Re: Opdatering til Märklin CS2 - Marts 2015
: 21 mar 2015, 21:51
af Søren
Jeg skal ærligt sige, at jeg lagde ikke mærke til den. Den kan godt have været der, men spørgsmålet er om det overhovedet er en fejl.
Opdateringen skal foregå sådan:
1. Den henter filerne fra nettet og du starter opdateringsprocessen.
2. Den vil gerne genstarte, det siger du "Weiter" til.
3. Den genstarter, og går i opdaterings-mode, hvor den lægger filerne ind.
4. Den genstarter og er færdig (den fortæller dog aldrig at den er færdig. Den genstarter blot og når der ikke sker mere automatisk, betyder det at den færdig).
Hvor langt når din?
Re: Opdatering til Märklin CS2 - Marts 2015
: 21 mar 2015, 21:53
af Søren
HOV! Se lige at der står: "Der link ist tot".
Det kan være update-serveren er nede alternativt, at CS2'eren ikke har ordentlig forbindelse til nettet.